Ömer Burhanoğlu

Hareketlilik Ekosisteminde Çözüme Yönelik Tasarımlar

Mobilite ekosisteminde, uzay araştırmalarında, enerji kullanımında, sağlık teknolojisinde, moda tasarımında, çevreye yönelik düzenlemelerde ve daha birçok alanda o kadar çok çığır açıcı gelişme var ki içinde bulunduğumuz dönemin yüzyıllar sonra tarihçiler tarafından nasıl adlandırılacağı merak konusu. Otomotiv sektörü de etkileyici bir dönüşümün döneminin içinde. Bu dönemde ülkemizdeki fikir üretme potansiyelini harekete geçirebilmek ise çok önemli.

Biz, OİB olarak 2012 yılında bu farkındalıkla ve sahip olduğumuz potansiyeli harekete geçirme bilinciyle yola çıktık. Bugüne kadar Ticaret Bakanlığı’nın da desteğiyle verilen yurtdışı eğitim destekleri, laboratuvar ve mentorluk destekleri, 1 milyon 699 bin TL  nakdi ödül dağıtımı, projelerin sanayiye aktarımı gibi yapılanlar ve en önemlisi diğer sektörlere örnek olmak, amaçlarımızı gerçekleştirdiğimizi gösteriyor.

2012 yılında “Türkiye Otomotiv Sektöründe Ar-Ge Proje Pazarı ve Otomotiv Komponent Tasarım Yarışması” adıyla başlayan yarışmamız 2019 yılından bu yana “Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması” adı altında devam ediyor.

Bu yıl Mobilite Çözümleri (Hareketlilik Ekosisteminde Çözümler) temasıyla düzenlenecek olan yarışma otomotiv endüstrisindeki dönüşüm doğrultusunda, genel tasarım, yazılım tasarımları ve otomotiv sektöründe ülke-bölge için farklılık yaratacak projeler kapsamında mobilite çözümlerine odaklanıyor. Tasarlama süreci sadece fikir ortaya atmak değildir. Büyük bir anlayışla uzun bir süre ve yeterli imkânlara sahip bir ortamda bu fikir üzerine çalışmayı gerektirdiğinin farkındayız. Bu nedenle geçtiğimiz 9 yılda başarılı olan projelere yarışma tamamlandıktan sonra da birçok şekilde destek verdik ve vermeye devam ediyoruz.

Bugüne kadar 10.000den fazla kişinin katılımıyla gerçekleşen yarışmalarda 4.000den fazla başvuru değerlendirilmiş ve 107 proje ödül almaya hak kazanmıştı. 1 milyon 699 bin TL nakdi ödül hak eden projelere dağıtılmıştı.

Dereceye giren finalistler arasından Ticaret Bakanlığı tarafından Yurtdışı Tasarım Bursu almaya uygun görülen 11 öğrenci İtalya, Avustralya ve ABD gibi ülkelerde öğrenim gördü ve öğrenim/yaşam giderleri Ticaret Bakanlığı’nca desteklenerek OİB tarafından karşılandı.

Bugüne kadar düzenlediğimiz yarışmalar ile seçilen projeler aldıkları ödüllerin yanı sıra 6 yıldır sürdürmekte olduğumuz iş birliği sayesinde İTÜ ARI Teknokent’in Kuluçka Merkezi İTÜ Çekirdek Programında projelerini geliştirmeye hak kazanıyorlar. Üniversitelerin girişimcilik kuluçka merkezleri arasında dünyada ilk sıralarda yer alan program çerçevesinde 2015-2020 yılları arası aldığımız sonuçları özetleyecek olursak bu projeler 62 milyon TL yatırım aldı ve 584 kişiye istihdam sağladı.

Bunun yanı sıra İTÜ Çekirdek Programında desteklenen girişimler, her yıl en iyilerin belirlendiği Big Bang Start-up Challenge etkinliğinde ödüllendiriliyor. Big Bang etkinliği sonunda başarılı olup şirket kuran girişimci gruplar, bir yıl boyunca girişimcilik konusundaki yetenek ve imkanlarını geliştirmeye devam ediyorlar.

Bu yıl da geçen sene olduğu gibi pandemi koşulları nedeniyle birebir buluşma olanağı olmamasından ötürü etkinliğimizi online ortamda gerçekleştireceğiz. Geçen yıl online ortamda önemli konuşmacıların katıldığı panel ve konferanslarla başarılı bir etkinlik gerçekleştirmiştik. 18 Ekim 2021 tarihinde 10. Kez olmak üzere Türk Otomotiv Sektörü ile buluşuyor olacağız.

Bu yıl gerçekleşecek olan yarışmada toplam ödülü 500 bin TL’ye çıkardık. 500 bin TL nakdi ödül ve Patent Tescili ödülü hak eden 5 projeye dağıtılacak. Yarışmada birinci olan proje 140 bin TL, ikinci olan proje 120 bin TL, üçüncü olan proje 100 bin TL, dördüncü olan proje 80 bin TL, beşinci olan proje ise 60 bin TL ödül almaya hak kazanacak. Ayrıca bu zamana kadar olduğu gibi başarılı olan projelere sunulan desteklerden faydalanabilecekler.

Otomotiv sektöründeki değişim ve dönüşümü genç nesillere aktarmak ve onların fikirleriyle deneyimlerimizi birleştirip ülkemizi öncü konuma getirmek için her yıl daha fazla çalışıyoruz. Giderek markalaşan etkinliğimize gösterilen ilgi yüzümüzü güldürüyor. Etkinliğimize katılıp fikirlerini bizimle paylaşan katılımcılarımıza teşekkür eder, başarılar dilerim.

Bu etkinlikte bizimle aynı duyguları paylaşan ve amaçlarımıza ulaşmamızda yardımlarını esirgemeyen T.C. Ticaret Bakanlığı’na ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’ne, paydaşımız İTÜ ARI Teknokent’e projenin yürütülmesindeki katkılarından dolayı OİB Yönetim Kurulu ve Proje Yürütme Kurulu Üyelerine projeleri değerlendiren ve oylayan değerli jüri üyelerine ve tüm proje ekibine teşekkürlerimi sunuyorum.

Saygılarımla,

Ömer Burhanoğlu
Proje Yürütme Kurulu Başkanı
OİB Yönetim Kurulu Üyesi