Ömer Burhanoğlu

Otomotiv ve Mobilite Sektöründe Çözümler

Dünya çapında uzay araştırmalarında, enerji kullanımında, sağlık teknolojisinde, moda tasarımında, çevreye yönelik düzenlemelerde ve daha birçok alanda o kadar çok çığır açıcı gelişme var ki içinde bulunduğumuz dönemin yüzyıllar sonra tarihçiler tarafından nasıl adlandırılacağı merak konusu.

 

Ayrıca bilindiği üzere dünya çapında tüm sektörler teknoloji girişimcilerinin ürettiği inovasyona odaklanıyor ve rekabet gücünü start-up ekosistemini destekleyerek daha da artırıyor.

 

Her sektörde olduğu gibi otomotiv ve mobilite sektöründe de müthiş bir dönüşüm mevcut. Bu dönüşümde teknoloji girişimlerinin bakış açıları ve hızları çok kritik.

 

Tam da bu noktada sorumluluğumuz hem ülkemiz hem de dünyamız için çok büyük.

 

OİB olarak, 2012 yılında “Türkiye Otomotiv Sektöründe Ar-Ge Proje Pazarı ve Otomotiv Komponent Tasarım Yarışması” adıyla başlayan yarışmamız, 2019 yılından itibaren “Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması” adı altında devam ediyor. Geçişten günümüze bu farkındalıkla ve sahip olduğumuz potansiyeli harekete geçirme bilinciyle yola çıktık.

Bugüne kadar Ticaret Bakanlığı’nın katkılarıyla verilen yurtdışı eğitim, laboratuvar ve mentorluk destekleri, 2,5 milyonun üzerinde nakdi ödül dağıtımı, projelerin sanayiye aktarımı gibi yapılanlar ve en önemlisi diğer sektörlere örnek olmak, amaçlarımızı gerçekleştirdiğimizi gösteriyor.

 

Tasarlama süreci sadece fikir ortaya atmak değildir. Büyük bir anlayışla uzun bir süre ve yeterli imkânlara sahip bir ortamda bu fikir üzerine çalışmanın gerekliliğinin farkındayız. Bu nedenle geçtiğimiz 11 yılda başarılı olan projelere yarışma tamamlandıktan sonra da birçok şekilde destek verdik ve vermeye devam ediyoruz.

 

Bugüne kadar 13 binden fazla kişinin katılımıyla gerçekleşen yarışmalarda, yaklaşık 5 bin başvuru değerlendirildi ve 119 proje ödül almaya hak kazandı.

 

Finalistler arasından Ticaret Bakanlığı tarafından Yurtdışı Tasarım Bursu almaya uygun görülen 11 öğrenci İtalya, Avustralya ve ABD gibi ülkelerde öğrenim gördü ve öğrenim/yaşam giderleri Ticaret Bakanlığı’nca desteklenerek OİB tarafından karşılandı.

 

Bugüne kadar düzenlediğimiz yarışmalar ile seçilen projeler aldıkları ödüllerin yanı sıra 8 yıldır sürdürmekte olduğumuz iş birliği sayesinde İTÜ ARI Teknokent’in Kuluçka Merkezi İTÜ Çekirdek Programında projelerini geliştirmeye hak kazanıyorlar.

 

2015-2022 yılları arası aldığımız sonuçları özetleyecek olursak bu projeler 152 milyon TL yatırım aldı ve 1.000 kişiye istihdam sağladı, Türkiye’nin sanayicileri olma yolunda hem ulusal hem uluslararası başarılarla emin adımlarla ilerliyorlar. 

 

Bunun yanı sıra İTÜ Çekirdek Kuluçka Programı’nda desteklenen girişimler, her yıl en iyilerin belirlendiği Big Bang Start-up Challenge etkinliğinde ödüllendiriliyor. Big Bang etkinliği sonunda başarılı olup şirket kuran girişimci gruplar, bir yıl boyunca girişimcilik konusundaki yetenekleri doğrultusunda mentorlük, eğitim, iş geliştirme ve yatırımcı ağına ulaşım gibi imkânlar ile buluşuyorlar.

 

Sonuncusunu geçen yıl fiziki ortamda önemli konuşmacıların katıldığı panel ve konferanslarla başarıyla gerçekleştirdiğimiz Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması’nı bu yıl yine fiziki platformda gerçekleştireceğiz. 25 Ekim 2023 tarihinde 12. kez olmak üzere Türk Otomotiv Sektörü ile buluşuyor olacağız.

 

Bu yıl yarışmada; başta sürdürülebilirlik olmak üzere, otomotiv endüstrisindeki dönüşüm doğrultusunda, genel tasarım, yazılım tasarımları ve otomotiv sektöründe ülke-bölge için farklılık yaratacak projeler kapsamında otomotiv ve mobilite çözümlerine odaklandık.

Bu yıl gerçekleşecek olan yarışmada toplam ödülümüz 1.200 bin TL olacak.  1.200 bin TL nakdi ödül ve Patent Tescili ödülü hak eden 5 projeye dağıtılacak. Yarışmada birinci olan proje 360 bin TL, ikinci olan proje 240 bin TL, üçüncü olan proje 220 bin TL, dördüncü olan proje 200 bin TL, beşinci olan proje ise 180 bin TL ödül almaya hak kazanacak. Ayrıca bu zamana kadar olduğu gibi başarılı olan projelere sunulan desteklerden faydalanabilecekler.

 

Otomotiv sektöründeki değişim ve dönüşümü genç nesillere aktarmak ve onların fikirleriyle deneyimlerimizi birleştirip ülkemizi öncü konuma getirmek için her yıl daha fazla çalışıyoruz. Giderek markalaşan etkinliğimize gösterilen ilgi yüzümüzü güldürüyor. Etkinliğimize katılıp fikirlerini bizimle paylaşan katılımcılarımıza teşekkür eder, başarılar dilerim.

 

Bu etkinlikte bizimle aynı duyguları paylaşan ve amaçlarımıza ulaşmamızda yardımlarını esirgemeyen T.C. Ticaret Bakanlığı’na ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’ne, paydaşımız İTÜ ARI Teknokent’e projenin yürütülmesindeki katkılarından dolayı OİB Yönetim Kurulu ve Proje Yürütme Kurulu Üyelerine projeleri değerlendiren ve oylayan değerli jüri üyelerine ve tüm proje ekibine teşekkürlerimi sunuyorum.

 

Saygılarımla,

 

Ömer Burhanoğlu
Proje Yürütme Kurulu Başkanı