Ömer Burhanoğlu

Otomotiv ve Mobilite Sektöründe Çözümler

 

Uzay araştırmalarında, enerji kullanımında, sağlık teknolojisinde, moda tasarımında, çevreye yönelik düzenlemelerde ve daha birçok alanda o kadar çok çığır açıcı gelişme var ki içinde bulunduğumuz dönemin yüzyıllar sonra tarihçiler tarafından nasıl adlandırılacağı merak konusu. Her sektörde olduğu gibi otomotiv ve mobilite sektöründe de müthiş bir dönüşüm mevcut. Bu dönüşümde teknoloji girişimlerinin bakış açıları ve hızları çok kritik. Tam da bu noktada sorumluluğumuz hem ülkemiz hem de dünyamız için çok büyük.

 

Ayrıca bilindiği üzere dünya genelinde tüm sektörler teknoloji girişimcilerinin ürettiği inovasyona odaklanıyor ve rekabet gücünü start-up ekosistemini destekleyerek daha da artırıyor.

 

OİB olarak, 2012 yılında “Türkiye Otomotiv Sektöründe Ar-Ge Proje Pazarı ve Otomotiv Komponent Tasarım Yarışması” adıyla başlayan yarışmamız 2019 yılından bu yana “Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması” adı altında devam ediyor. Geçişten günümüze bu farkındalıkla ve sahip olduğumuz potansiyeli harekete geçirme bilinciyle yola çıktık.

Bugüne kadar Ticaret Bakanlığı’nın da desteğiyle verilen yurtdışı eğitim destekleri, laboratuvar ve mentorluk destekleri, 2 milyonun üzerinde nakdi ödül dağıtımı, projelerin sanayiye aktarımı gibi yapılanlar ve en önemlisi diğer sektörlere örnek olmak, amaçlarımızı gerçekleştirdiğimizi gösteriyor.

 

Bu yıl yarışma; başta şarj ve batarya teknolojileri olmak üzere, otomotiv endüstrisindeki dönüşüm doğrultusunda, genel tasarım, yazılım tasarımları ve otomotiv sektöründe ülke-bölge için farklılık yaratacak projeler kapsamında otomotiv ve mobilite çözümlerine odaklandık.

Tasarlama süreci sadece fikir ortaya atmak değildir. Büyük bir anlayışla uzun bir süre ve yeterli imkânlara sahip bir ortamda bu fikir üzerine çalışmayı gerektirdiğinin farkındayız. Bu nedenle geçtiğimiz 10 yılda başarılı olan projelere yarışma tamamlandıktan sonra da birçok şekilde destek verdik ve vermeye devam ediyoruz.

 

Bugüne kadar 12 binden fazla kişinin katılımıyla gerçekleşen yarışmalarda, yaklaşık 5 bin başvuru değerlendirildi ve 114 proje ödül almaya hak kazandı.

 

Finalistler arasından Ticaret Bakanlığı tarafından Yurtdışı Tasarım Bursu almaya uygun görülen 11 öğrenci İtalya, Avustralya ve ABD gibi ülkelerde öğrenim gördü ve öğrenim/yaşam giderleri Ticaret Bakanlığı’nca desteklenerek OİB tarafından karşılandı.

 

Bugüne kadar düzenlediğimiz yarışmalar ile seçilen projeler aldıkları ödüllerin yanı sıra 7 yıldır sürdürmekte olduğumuz iş birliği sayesinde İTÜ ARI Teknokent’in Kuluçka Merkezi İTÜ Çekirdek Programında projelerini geliştirmeye hak kazanıyorlar. 2015-2021 yılları arası aldığımız sonuçları özetleyecek olursak bu projeler 151 milyon TL yatırım aldı ve 794 kişiye istihdam sağladı, Türkiye’nin sanayicileri olma yolunda hem ulusal hem uluslararası başarılarla emin adımlarla ilerliyorlar. 

 

Bunun yanı sıra İTÜ Çekirdek Kuluçka Programı’nda desteklenen girişimler, her yıl en iyilerin belirlendiği Big Bang Start-up Challenge etkinliğinde ödüllendiriliyor. Big Bang etkinliği sonunda başarılı olup şirket kuran girişimci gruplar, bir yıl boyunca girişimcilik konusundaki yetenekleri doğrultusunda mentorlük, eğitim, iş geliştirme ve yatırımcı ağına ulaşım gibi imkânlar ile buluşuyorlar.

 

Bu yıl Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması’nı fiziki platformda gerçekleştireceğiz. Geçen yıl online ortamda önemli konuşmacıların katıldığı panel ve konferanslarla başarılı bir etkinlik gerçekleştirmiştik. 25 Ekim 2022 tarihinde 11. kez olmak üzere Türk Otomotiv Sektörü ile buluşuyor olacağız.

 

Bu yıl gerçekleşecek olan yarışmada toplam ödülümüz 500 bin TL’dir. 500 bin TL nakdi ödül ve Patent Tescili ödülü hak eden 5 projeye dağıtılacak. Yarışmada birinci olan proje 140 bin TL, ikinci olan proje 120 bin TL, üçüncü olan proje 100 bin TL, dördüncü olan proje 80 bin TL, beşinci olan proje ise 60 bin TL ödül almaya hak kazanacak. Ayrıca bu zamana kadar olduğu gibi başarılı olan projelere sunulan desteklerden faydalanabilecekler.

 

Otomotiv sektöründeki değişim ve dönüşümü genç nesillere aktarmak ve onların fikirleriyle deneyimlerimizi birleştirip ülkemizi öncü konuma getirmek için her yıl daha fazla çalışıyoruz. Giderek markalaşan etkinliğimize gösterilen ilgi yüzümüzü güldürüyor. Etkinliğimize katılıp fikirlerini bizimle paylaşan katılımcılarımıza teşekkür eder, başarılar dilerim.

 

Bu etkinlikte bizimle aynı duyguları paylaşan ve amaçlarımıza ulaşmamızda yardımlarını esirgemeyen T.C. Ticaret Bakanlığı’na ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’ne, paydaşımız İTÜ ARI Teknokent’e projenin yürütülmesindeki katkılarından dolayı OİB Yönetim Kurulu ve Proje Yürütme Kurulu Üyelerine projeleri değerlendiren ve oylayan değerli jüri üyelerine ve tüm proje ekibine teşekkürlerimi sunuyorum.

 

Saygılarımla,

 

Ömer Burhanoğlu
Proje Yürütme Kurulu Başkanı